fundacja  |  nasze projekty  |  współpraca  |  kronika  |  oferta  |  linki  |  kontakt

 
 
Blog Summary Widget

2008-2014 © TRES

Fundacja TRES działa w obszarze kultury. Realizujemy projekty artystyczne, artystyczno-edukacyjne i wydawnicze. Szczególne zainteresowanie fundacji to fotografia – jej aspekt artystyczny, historyczny i społeczny. Badamy ją jako medium poznawania świata i historii oraz jako bodziec do zmiany społecznej.

„Do zobaczenia za rok w Jerozolimie – deportacje polskich Żydów w 1938 roku z Niemiec do Zbąszynia” to dwujęzyczna (polsko-angielska) książka pod redakcją Izabeli Skórzyńskiej i Wojciecha Olejniczaka przedstawiająca historię, tło polityczne i społeczne oraz pamięć tzw. Polenaktion a w szczególności czas dziesięciu miesięcy pobytu w Zbąszyniu (przygranicznym miasteczku w zachodniej Wielkopolsce) tysięcy deportowanych z Niemiec polskich Żydów.
Zobacz www.zbaszyn1938.pl Zainicjowaliśmy tu pomysł gromadzenia za pomocą strony internetowej informacji o deportacjach z 1938 roku. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego włączenie się w tworzenie otwartego archiwum.

Fundacja TRES jest współproducentem filmu dokumentalnego w reżyserii Jacka Kubiaka. Roboczy tytuł: „Feliks Chiczewski i Polenaktion 1938” poświęconego akcji pomocy Żydom, zorganizowanej przez polskiego konsula w Lipsku, Feliksa Chiczewskiego w okresie tzw. Polenaktion i „nocy kryształowej” w 1938 r.  Film realizowany jest na terenie Niemiec, Polski i Izraela.

Planowany czas ukończenia produkcji grudzień 2013 roku.

Film współfinansowany jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Fundacja TRES jest współwydawcą polsko-francuskiego albumu „Na obcej ziemi - groby polskie na cmentarzach paryskich i Montmorency”. Autorem koncepcji i zdjęć jest Hanna Olejniczak-Zaworonko, fotografka od 25 lat mieszkająca w Paryżu. Ponad 300 barwnych fotografii pokazuje niezwykłe zakątki paryskich nekropolii związane z emigracją polską. Książkę można nabyć przez internet http://www.regards-multiples.com/index.php/ouvrages/4-en-terre-dexil

W Polsce dostępna w wybranych księgarniach.

Fundacja TRES sukcesywnie porządkuje zbiór szklanych negatywów. Dziś udostępniamy pięć katalogów tematycznych: OKRES POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO, WIELKOPOLSKA WIEŚ, ATELIER, ŻOŁNIERZE W MUNDURACH POLSKICH, ŻOŁNIERZE W MUNDURACH NIEMIECKICH – łacznie

w sieci znalazło się 500 obiektów. Każdy szklany negatyw zeskanowany został w wysokiej rozdzielczości, tak by pokazać jak najlepiej jakość detali zachowanych na dawnym materiale fotograficznym. Na stronie www.szklanenegatywy.pl prezentowane są w formie pozytywu. Do każdego zdjęcia przypisana jest unikatowa sygnatura oraz słowa kluczowe, które ułatwiają wyszukiwanie. Obiekt ma możliwość dopisywania przez użytkowników komentarzy. Zależy nam na tym, by tą drogą uzyskiwać wiedzę o nierozpoznanych jeszcze osobach, miejscach i wydarzeniach uwiecznionych na szklanych negatywach.

Udostępnienie na portalu www.szklanenegatywy.pl kolekcji

szklanych negatywów, stanowi cenne źródło historyczne.