Fundacja TRES działa w obszarze kultury. Realizujemy projekty artystyczne, artystyczno-edukacyjne i wydawnicze. Szczególne zainteresowanie fundacji to fotografia – jej aspekt artystyczny, historyczny i społeczny. Badamy ją jako medium poznawania świata i historii oraz jako bodziec do zmiany społecznej.

Obraz w obrazie

Obraz w obrazie

Akcja fotograficzna Fundacji TRES w ramach obchodów w Zbąszyniu 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Wspólne zdjęcie współczesnych mieszkańców ze zdjęciami powstańców wielkopolskich ze szklanych negatywów Fundacji TRES.

Posługując się zdjęciami Constantego Sikorskiego ponownie sfotografowaliśmy współczesny Rynek zbąszyński (19 stycznia 2009 roku godz. 13.00 na Rynku w Zbąszyniu.) z uczestnikami Powstania na fotografiach sprzed dziewięćdziesięciu lat. Wśród ludzi na Rynku ustawiliśmy reprodukcje naturalnych rozmiarów fotografii powstańców wielkopolskich z rejonu Zbąszynia. Wspólne zdjęcie starym aparatem na szklanym negatywie wykonał Jarosław Klupś.


„...powtórzony kadr, chwila utrwalona w obrazie. Można prawie zaprzyjaźnić się z tymi, których z twarzy prawie zapomniano. Co to znaczy tożsamość? To JA, tu i teraz, z „oswojoną” przeszłością obok. Współczesność przejdzie do historii, jako obraz w obrazie, fotografia z fotografią, teraźniejszość ze świadomością przeszłości...”


Wojtek Walczak