Fundacja TRES działa w obszarze kultury. Realizujemy projekty artystyczne, artystyczno-edukacyjne i wydawnicze. Szczególne zainteresowanie fundacji to fotografia – jej aspekt artystyczny, historyczny i społeczny. Badamy ją jako medium poznawania świata i historii oraz jako bodziec do zmiany społecznej.

Pracowita Prowincja na szklanych negatywach

Pracowita Prowincja na szklanych negatywach

Na STARYM DWORCU w Zbąszyniu zaprezentujemy w sierpniu i wrześniu kolejne fotografie z kolekcji szklanych negatywów Fundacji TRES (www.szklanenegatywy.pl). Na potrzeby tej wystawy dokonaliśmy selekcji dorobku lokalnego fotografa Constantego Sikorskiego i pokazujemy fragment, który tematycznie skupia się wokół zawodów, zajęć i profesji.

Podstawowym mankamentem zbioru szklanych negatywów z kolekcji Fundacji TRES jest anonimowość ich bohaterów, a często również anonimowość kontekstu, w jakim zdjęcia te były zrobione. Stwarza to oczywiście pole do pomyłek, ale daje też szansę na twórcze spojrzenie na dziedzictwo regionu zachodniej Wielkopolski i pogranicza.

Przełom XIX i XX wieku to czas, w którym zakorzeniona już w nim na dobre fotografia boryka się jeszcze z wieloma konwencjami w prezentowaniu postaci. Ze względów technologicznych nie wykształciła się jeszcze fotografia reportażowa – zdjęcia naświetlano kilka sekund, fotografowano więc świat trochę teatralnie upozowany. Ta estetyzacja i głęboki retusz portretów przekazują nam dziś zniekształcony obraz świata, jednak o kondycji człowieka względem swego wizerunku mówią bardzo wiele.
„Uwaga! Proszę się nie ruszać” wołał fotograf do osób pracujących przed obiektywem, sam będąc w tym momencie również w pracy.JAR_3729jpg
Wernisaż wystawy na STARYM DWORCU w Zbąszyniu

JAR_3749jpg
Wernisaż wystawy na STARYM DWORCU w Zbąszyniu

JAR_3719jpg
Wernisaż wystawy na STARYM DWORCU w Zbąszyniu

JAR_3724jpg
Wernisaż wystawy na STARYM DWORCU w ZbąszyniuJAR_3841jpg
Warsztaty plastyczne rodzinne na wystawie na STARYM DWORCU w Zbąszyniu


Uniwersytrt_DRE_6535jpg
Wizyta Uniwersytetu Trzeciego Wieku na STARYM DWORCU w Zbąszyniu

roweryjpgUczestnicy rajdu rowerowego na wystawie STARYM DWORCU w Zbąszyniu


Kurator wystawy:
Wojciech Olejniczak

Opracowanie merytoryczne:
Wojciech Olejniczak

Projekt graficzny:
Agnieszka Juraszczyk
Wojciech Olejniczak

Współpraca:
Agnieszka Kwaśnioch
Selena Soprowska
Radosław Wysocki


Samorzad Wojewodztwa Wielkopolskiegojpg

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego