Fundacja TRES działa w obszarze kultury. Realizujemy projekty artystyczne, artystyczno-edukacyjne i wydawnicze. Szczególne zainteresowanie fundacji to fotografia – jej aspekt artystyczny, historyczny i społeczny. Badamy ją jako medium poznawania świata i historii oraz jako bodziec do zmiany społecznej.

Warsztaty teatralne, konferencja popularno-naukowa

Warsztaty teatralne, konferencja popularno-naukowa

Warsztaty teatralne, spektakl WBREW UPRZEDZENIOM
Spektakl WBREW UPRZEDZENIOM przygotowany został przez grupę teatralną młodzieży zbąszyńskiej. To bardzo udane artystycznie przedsięwzięcie. Udało się stworzyć poruszającą opowieść o lokalnej historii, ale w ujęciu i perspektywie współczesnej młodzieży. Scenariusz oparty na oryginalnych listach pisanych ze Zbąszynia w okresie 1938-39 został napisany przez scenarzystkę - uciekinierkę z Rosji opozycjonistkę Mariettę Zaharian. Pracę z 11 osobową grupą młodzieży licealnej, jako reżyser prowadził aktor Teatru Nowego w Poznaniu – Janusz Andrzejewski. Odbyły się też 4 spektakle dla publiczności. Ostatni spektakl został zarejestrowany filmowo.

Scenariusz: Мариэтта Захарян
Reżyseria: Janusz Andrzejewski

WYSTĘPILI
Laura Białasik, Julia Brudło, Klaudia Brzeska, Michał Chmielewski, Maja Domagała, Adam Ejchost, Marta Jachwitz, Wiktoria Janowska, Kalina Krygier, Zuzanna Malińska, Wojciech Walkowiak, Pola Witkiewicz

OPIEKA PEDAGOGICZNA
Anna Kotecka
Magdalena Cieślak

TWÓRCY PLAKATU DO SPEKTAKLU
Nikola Drzymała, Ksawery Huk, Anastazja Kędrek, Zuzanna Robaszyńska, Maja Skrzypczak, Weronika Stachecka, Zofia Staniszewska, Jacek Bronczak, Igor Bujnowski, Bartosz Ciechański, Konstancja Frącek, Aleksander Lejwoda, Julia Rybicka, Nadia Trawińska

OPIEKA PEDAGOGICZNA
Aneta Kaźmierska


warsztaty-januszjpg
spektakljpg
plakatyWUjpg


Dwudniowa, międzynarodowa konferencja popularno-naukowa skierowana do nauczycieli i edukatorów HISTORIE ZEBRANE. PAMIĘCI ZBIERANIE
W pierwszych wystąpieniach zapoznaliśmy się z historią antysemityzmu za Uniwersytecie Poznańskim w dwudziestoleciu międzywojennym. Temat z pozoru odległy, ale pokazywał on dobitnie jak z pozoru drobnych elementów mowy nienawiści rodzi się fala nieakceptacji, wykluczenia i agresji. Wielkopolska, której jesteśmy częścią, nie była wolna od ksenofobicznie pojmowanego nacjonalizmu. Na tym tle wydarzenia z 1938 roku nabierają specyficznego znaczenia. Wystąpili: prof. UAM dr hab. Maciej Michalski, oraz doktorantki też z UAM Klaudia Kimel, Celina Barszczewska, Agnieszka Zawisza.

DRE_5440jpg
DRE_5452jpg

Następnie Ewa Spławska z Fundacji im. Rudolfa Mossego w Grodzisku Wlkp. przedstawiła aspekty prawne żydowskich uchodźców w Zbąszyniu na podstawie nowych, odnalezionych w archiwach dokumentów źródłowych.

DRE_5415jpg

Dr Michał Kieszkowski zaprezentował uczestnikom metody skutecznej pracy ze świadkami historii w oparciu o „Historie mówione”
W drugim dniu Aubrey Pomerance dyrektor archiwum Muzeum Żydowskiego w Berlinie mówił o kilkunastu odnalezionych na całym świecie ręcznie dekorowanych chusteczkach, którymi obdarowywali się opuszczający Zbąszyń deportowani. Pełne są one rysunków i dedykacji. Te wyjątkowe „Przedmioty pamięci - Chusteczki ze Zbąszynia ” niebawem doczekają się publikacji i wystawy.

DRE_5573jpg

Michał Arkusiński autor komiksów historycznych, grafik, ilustrator, dydaktyk z Łodzi opowiedział o swoich metodach pracy nad komiksem historycznym.

FIS_3645jpg

Damian Amon Rączka - wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, aktywista, społecznik, członek Sieci Forum Dialogu z Bydgoszczy, od strony wieloletniego praktyka zaprezentował Bydgoski Fordon, czyli edukacje pamięcią. Proces odbudowywania świadomości historycznej mieszkańców (kiedyś osobnego miasta) dziś dzielnicy Bydgoszczy.
Wystąpili też: Anita Rucioch-Gołek oraz Wojciech Olejniczak, zaprezentowani oni Historię pamięci Polenaktion 1938-2023, czyli w wielkim skrócie, przypomnieli cały wachlarz działań nad upamiętnieniem w naszym mieście przez ostanie piętnaście lat.
Jakub K. Sawicki z Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie opowiedział o podręczniku „Europa. Nasza Historia. Europa – unsere Geschichte”. Jest to drugi transnarodowy podręcznik do nauczania historii w Unii Europejskiej, który powstał we współpracy polskich i niemieckich historyków i metodyków nauczania. Pokazał trudny proces uzgadniania perspektyw z jakimi patrzymy na przeszłość gdy dzieli nas granica.

DRE_5591jpg

W żywiołowym, pełnym dobrej energii wystąpieniu prof. UAM dr hab. Izabela Skórzyńska skupiła się na „sztuce opowieści” jako praktyce dydaktycznej służącej poznaniu świata historii zarówno w wykonaniu nauczycielek i nauczycieli, jak ich uczniów.

DRE_5645jpg

Przez dwa dni przez Muzeum przewinęło się kilkadziesiąt osób. Wydarzenia były transmitowane na Facebooku, więc mieliśmy też innych, zdalnych uczestników.
Wystąpienia prelegentów zostały zarejestrowane i będą z czasem udostępnione na stronie www.zbaszyn1938.pl


DRE_5675jpg

Zaprojektowano i wydrukowano broszurę „Śladem Bałaganu”