Fundacja TRES działa w obszarze kultury. Realizujemy projekty artystyczne, artystyczno-edukacyjne i wydawnicze. Szczególne zainteresowanie fundacji to fotografia – jej aspekt artystyczny, historyczny i społeczny. Badamy ją jako medium poznawania świata i historii oraz jako bodziec do zmiany społecznej.

Wystawa CZAS ODCHODZĄCEGO DREWNA

Wystawa CZAS ODCHODZĄCEGO DREWNA

Był początek lat 60. XX wieku. Z aparatem fotograficznym w teren wybrało się dwóch fotografów: Kazimierz Olejniczak, rzemieślnik o aspiracjach artystycznych i Zdzisław Linkowski, nauczyciel – początkujący muzealnik. Gdy do grupy tej dołączymy jeszcze Jerzego Kubickiego, zobaczymy komplet działaczy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Zbąszyniu, którzy podjęli decyzję o utworzeniu skansenu architektury drewnianej. Udając się w teren (wyruszali na motorze), zawodowy fotograf Kazimierz szukał „ładnych ujęć”, natomiast Zdzisław – magister historii, bardziej realizował się jako etnograf dokumentalista. Planowano zbudować skansen w Łomnicy, nawet działka pod jego lokalizację była już wyznaczona.


Zawirowania socjalistycznej rzeczywistości pogrzebały pomysł entuzjastów zabytków regionu. Pan Linkowski opuścił rodzinne miasto, rozpoczynając swą zawodową karierę w większych ośrodkach, ale dokumentacja, która wtedy powstała, została z nim jako część niespełnionej idei ochrony dziedzictwa lokalnego. W cichości szuflady czekała prawie 60 lat na swoje nowe życie.


Wernisaż wystawy ma miejsce w dniu, gdy ponownie po remoncie zostaje otwarte Muzeum w Zbąszyniu.