Fundacja TRES działa w obszarze kultury. Realizujemy projekty artystyczne, artystyczno-edukacyjne i wydawnicze. Szczególne zainteresowanie fundacji to fotografia – jej aspekt artystyczny, historyczny i społeczny. Badamy ją jako medium poznawania świata i historii oraz jako bodziec do zmiany społecznej.

Zapomniane twarze Powstania Wielkopolskiego

Zapomniane twarze Powstania Wielkopolskiego

powstanie-wielkopolskie-szklane-negatywy19Wjpg

W grudniu 2008 roku została otwarta wystawa oparta o szklane negatywy Fundacji TRES w holu Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w ramach obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego pt.: Zapomniane twarze Powstania Wielkopolskiego


Zobacz: http://www.szklanenegatywy.pl/zapomniane-twarze-powstania-wlkp


Na szklanych negatywach z zakładu Constantego Sikorskiego czas zatrzymał się między 1918 a 1920 rokiem. Zakład fotograficzny znajdował się w Zbąszyniu, wiele z tych fotografii zostało wykonanych w okresie, kiedy miasto nosiło jeszcze nazwę Bentschen. Brudne, zakurzone i niekiedy popękane szklane negatywy, czyszczone i skanowane ukazują ludzi, którzy byli uczestnikami wydarzeń kształtujących ówczesną granicę polsko - niemiecką. W polskiej historiografii noszą one nazwę Powstania Wielkopolskiego, po niemiecku Der Großpolnische Aufstand. Te wielkie wydarzenia dotyczyły ich niewielkiego miasteczka Zbąszynia - ich świata, ich domu. Dla jednych świat się kończył, dla drugich zaczynał, inni po prostu dostosowywali się do nowych warunków. Ten proces kształtowania się granicy został zarejestrowany przez właściciela „Atelier für moderne Photographie”.

powstanie-wielkopolskie-szklane-negatywy25Wjpg
Wystawa współfinansowana przez Bank PKO BP oddział w Poznaniu
pko-bpjpg