Fundacja TRES działa w obszarze kultury. Realizujemy projekty artystyczne, artystyczno-edukacyjne i wydawnicze. Szczególne zainteresowanie fundacji to fotografia – jej aspekt artystyczny, historyczny i społeczny. Badamy ją jako medium poznawania świata i historii oraz jako bodziec do zmiany społecznej.

MELODY BOOK

MELODY BOOK

Projekt Melody Book dotyczy upowszechniania muzyki tradycyjnej centralnej Polski.
Stworzyliśmy repozytorium popularnych na wsi mazurków zaczerpniętych od wiejskich mistrzów z okolic, Łęczycy, Radomia i Rzeczycy. Ta muzyka, pozornie prosta, przekazywana przez pokolenia metodą mistrz – uczeń,  składa się z wielu elementów wykraczających po za możliwości zapisu nutowego, stąd pomysł by uczniowie wiejskich muzykantów, pokazali w przystępnej formie filmów, jak zaczynać swoją przygodę z muzyką polskiej wsi.
melodybook.plfilipczuk-metajpg
Kazimierz Meto, Maciej Filipczuk fot. Agnieszka Jackowiak


Maciej Filipczuk – pomysłodawca projektu:
Od wielu lat zajmując się muzyką tradycyjną regularnie spotykam ludzi, którzy swój pierwszy zachwyt tą muzyką chcieliby natychmiast dzielić z innymi. Pytanie więc, gdzie się uczyć, jak docierać do źródeł i jak udostępniać tę muzykę by wszyscy mogli z niej korzystać, by przestała być „hermetyczna” – pojawia się bardzo często. Równie często muzycy, którzy mieli do czynienia np. z muzyką celtycką, z graniem tzw. sesji pytają czy są zbiory nut z najpopularniejszymi melodiami?

Za każdym razem myślę wtedy – tak są takie zbiory – jest mnóstwo zapisów nutowych ze wszystkich właściwie regionów Polski, ale co z tego wynika? Myślę, że nie tędy droga, nie chodzi by unifikować melodie do takiego stanu by wszyscy mogli je tak samo zagrać, nie chodzi o to by uprościć wszystkie istniejące warianty danej melodii do jednego prostego zapisu nutowego. Wręcz przeciwnie, przed nami zadanie uświadomienia sobie wielości wariantów, wielości stylów gry, odkrywania bardzo specyficznych sposobów artykulacji, smyczkowania, indywidualnych barw poszczególnych skrzypków. Dopiero to pozwala posmakować tej muzyki!

Nie pozostając jednak obojętnym na potrzebę popularyzowania muzyki ludowej, pomyślałem, że sposobem na to by nie zgubić niuansów i zachować w jakimś stopniu sposób naturalnego przekazu tej muzyki jest nagranie lekcji, w których dajemy swój komentarz, pokazujemy jak różnorodnie może brzmieć nasza muzyka.

Zachęcam serdecznie do pobycia z nami w czasie tych krótkich filmów, przymierzenia się do tych prostych, choć bardzo inspirujących melodii, do przyjrzenia się dokąd Was poprowadzą te wyjściowe tematy muzyczne.


2020-NCK_dofinans_interwencje-RGBjpg